Fang lyset

For lidt tid siden fangede vi solens stråler med en kæmpe blå diamant, som B havde fået i julegave – Ja, faktisk 3 stk! Han ønskede sig de underligst ting. Men vi fik rigtig meget sjov ud af at fange strålerne og lave flotte mønstre. Hvordan fanger man solstrålen? Hvilke former havde mønsteret? Hvorfor blev det regnbuefarvet?
Du kan bruge diamantformer, prismer eller kugler. Hvis I ikke lige har det liggende, så brug et lille spejl eller glasset på mobilen til blot at fange strålen og lege med det.

Mål: Lys og hvordan lyset brydes.

Målgruppe: 5-12år

Find en masse andre lette lege med naturfokus her.

Copyright og Licens

ALT materialet på hjemmesiden er GRATIS til brug for forældre.

Kopiering må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun inden for de rammer, der er nævnt i aftalen. 

De fleste offentlige skoler og institutioner er en del af aftalen. Hvis du er i tvivl, så kontakt Copydan Tekst og Node på 35441402

Hvis ikke I ikke har en aftale med Copydan skal der købes Licens her.

Store bogstavkort 199kr