Her får du en sjov juleaktivitet, hvor dit barn skal forklare eller gætte juleord. Aktiviteten går ud på at gætte så mange ord som muligt. Det er sjov måde, hvor dit barn kan træne sit ordforråd på, ved at finde de rette ord og beskrivelser til at hjælpe deres medspiller med at gætte ordet. Det er med til at styrke dit barns ordforråd og evnen til at bruge synonymer og beskrivelser.
Sådan spilles der:
Klip kortene ud og laminer dem, så de kan bruges igen og igen. Når du printer skal du vælge ‘print på begge sider’ og ‘vend ved lang kant’ – på den måde får du den flotte bagside på kortene.
Spil sammen to og to.
Læg kortene med bagsiden opad.
Skiftevis trækker man et kort. Det hvide ord i toppen af kortet skal nu gættes. Der er tre hjælpeord til hvert ord. Man må ikke sige et ord, som er en del af det ord, der skal gættes. F.eks. snemand – her må man ikke sige ‘Den er lavet af sne’.
Når ordet er gættet, er det næste spillers tur.
Andre muligheder:
– Man kan også spille tegn og gæt med kortene. I stedet for at beskrive ordet, kan man tegne ordet, og den anden skal gætte.
– Kan også bruges til de lidt yngre, da der er et lille billede ved siden af ordet, som kan hjælpe barnet med at visualisere ordet. Her kan hjælpeordene udelades, hvis niveauet deri er for højt.
Her kan du finde flere af vores sjove juleopgaver og spil.
Målgruppe: 2. – 4. klasse
Fag: Dansk
Emne: Juledansk