Søg
Close this search box.

Matematik 4. – 5. klasse – de fire regnearter 2 (Jeg er færdig-serien)

Dette hæfte er en del af serien “Jeg er færdig”, som er lavet til børn, der vil øve sig hjemme. De kan også bruges som ekstraopgaver oppe i skolen. Hæfterne kommer omkring forskellige emner inden for matematik og er både farverige og nemme at gå til. På første side i hvert hæfte er der en kort introduktion, der fortæller, hvad dit barn skal arbejde med i det enkelte hæfte. Der medfølger en tjekliste, hvor dit barn skal sætte et kryds hver gang et hæfte er lavet færdig. Det kan være med til, at give dit barn et overblik over ekstraopgaverne, og gøre dem mere overskuelige, da de laves i “bider”.

Serien består af fem hæfter:

  • Færdighedsregning
  • De fire regnearter
  • Regnehistorier
  • Gå på opdagelse
  • Matematikgrublere

Her kan du finde de andre matematikhæfter i “Jeg er færdig”-serien.

I dette hæfte er der fokus på de fire regnearter: plus, minus, gange og division. Det er vigtigt at træne og vedligeholde disse færdigheder, da de spiller en central rolle i matematik. Hæftet giver også dit barn mulighed for at afprøve forskellige metoder og finde ud af, hvilke strategier der virker bedst for dit barn.

Målgruppe: 4. – 5. klasse
Fag: Matematik

Copyright og Licens

ALT materialet på hjemmesiden er GRATIS til brug for forældre.

Kopiering må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun inden for de rammer, der er nævnt i aftalen. 

De fleste offentlige skoler og institutioner er en del af aftalen. Hvis du er i tvivl, så kontakt Copydan Tekst og Node på 35441402

Hvis ikke I ikke har en aftale med Copydan skal der købes Licens her.

Store bogstavkort 199kr