Træn simpel matematik sjovt

Bjørn elsker jo små aktiviteter, så jeg udnytter en hver chance for at gemme lidt læring i legene. Denne gang har jeg brugt gamle korkpropper og cirkler lavet af en voksdug.
På cirklerne skrev jeg små regnestykker og resultatet på korkpropperne. Da han så aktiviteten, spurgte han, hvad han skulle. Jeg svarede, at kan jo selv måtte prøve at finde ud af det. Det kom der en helt anden udfordring ud af, end den jeg havde tænkt. Han begyndte at sætte korkpropperne i rækkefølge med tallene, som stod på dem. Og dette selvom der jo langt fra var nok til at lave en “rigtig talrække”.

Fedt at opleve, at han faktisk kan mere, end jeg lige regnede med og selv opfandt en leg.

Mål: Regne og matche

Målgruppe: Fra 4 år

Du kan også flere andre aktiviteter med regnestykker her og her.

Køb enkeltvis eller klassesæt - Fra 29kr ekskl. moms

Copyright og Licens

ALT materialet på hjemmesiden er GRATIS til brug for forældre.

Kopiering må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun inden for de rammer, der er nævnt i aftalen. 

De fleste offentlige skoler og institutioner er en del af aftalen. Hvis du er i tvivl, så kontakt Copydan Tekst og Node på 35441402

Hvis ikke I ikke har en aftale med Copydan skal der købes Licens her.

Store bogstavkort 199kr