Søg
Close this search box.

Undervisningsforløb historie – De store pandemier (hæfte og aktiviter)

Ved dette undervisningsforløb får du både et elevhæfte og et hæfte med tilhørende aktiviteter. Forløbet handler om de store pandemier der har været igennem tiden løb. Hæftet kommer blandt andet omkring Pest, Den Spanske Syge og Covid-19. Eleverne får et indblik i, hvordan pandemierne er opstået, og hvad man har gjort før i tiden for at undgå spredning af pandemierne. Der er også fokus på, hvordan pandemierne har været med til at ændre samfundet, og hvordan man gradvist er blevet bedre til at håndtere pandemier.

Elevhæftet består både af faktatekster og af opgaver som eleverne kan lave. Du kan selv udvælge hvilke tekster og opgaver, som du finder relevante for din klasse. Ligeså kan du tilføje videoklip, kilder du selv finder og andet, som du synes er relevant at tilføje inden for dette emne.
Aktivitetshæftet indeholder forskellige former for aktiviteter, som du løbende kan lave med din klasse, mens de arbejder med hæftet. Aktiviteterne indeholder en forklaring, samt differentieringsmuligheder til aktivitetens fremgangsmåde. Derudover er aktiviteterne markeret med et nummer, som også fremgår i elevhæftet. På den måde kan du se, hvornår eleverne har opnået de forudsætninger, som det kræver for at kunne lave aktiviteten.

Du kan finde alle vores materialer om historiefaget her

Copyright og Licens

ALT materialet på hjemmesiden er GRATIS til brug for forældre.

Kopiering må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun inden for de rammer, der er nævnt i aftalen. 

De fleste offentlige skoler og institutioner er en del af aftalen. Hvis du er i tvivl, så kontakt Copydan Tekst og Node på 35441402

Hvis ikke I ikke har en aftale med Copydan skal der købes Licens her.

Store bogstavkort 199kr